Συναρπαστικό το ματς Πανιώνιου-Ολυμπιακού με πολλά παράπονα για τη δια
top of page

Συναρπαστικό το ματς Πανιώνιου-Ολυμπιακού με πολλά παράπονα για τη διαιτησία (video)

Απίστευτο σε εξέλιξη παιχνίδι στη Νέα Σμύρνη, με τον Πανιώνιο να προηγείται στο 3', να ισοφαρίζει μέσα σε ένα λεπτό σε 3-3 στο 84', αλλά ο Ολυμπιακός πήρε στο 87' πέναλτι που κέρδισε ο Φορτούνης σε επαφή που υπήρχε εντός περιοχής. Ο Πανιώνιος ζητάει πέναλτι στο 93', αλλά ο διαιτητής δεν το έδωσε.

Ο διαιτητής Ευαγγέλου στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού έπρεπε να κρίνει τρεις φάσεις για πέναλτι, στις δύο είδε παράβαση και έδωσε από ένα σε κάθε ομάδα. Ο Πανιώνιος διαμαρτύρεται για ανατροπή του Χατζισαφί από τον Φιγκέιρας στις καθυστερήσεις, στο ριπλέι φαίνεται πως υπάρχει επαφή, ο ρέφερι έδειξε όμως να συνεχιστεί το ματς.

Πέρα από τα διαιτητικά, τα οποία πρέπει να συζητηθούν, το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό.

Ένταση μετά το τέλος του αγώνα

Δυστυχώς, η ένταση που δημιουργήθηκε μετά το σφύριγμα της λήξης είχε και συνέχεια, με αποτέλεσμα η κατάσταση να ξεφύγει. Ανάμεσα στους οπαδούς του Πανιωνίου και τις αστυνομικές αρχές υπήρξαν συμπλοκές και τα ΜΑΤ έκαναν χρήση χημικών.

Γήπεδο: Νέας Σμύρνης

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (ΕΠΣ Αθηνών)

Βοηθοί: Χρυσούλα Κουρομπύλια (ΕΠΣ Δ. Αττικής), Βασίλειος Καμπούρης (ΕΠΣ Ευβοίας)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου):

Κότνικ, Βλάχος (71' Παπαγεωργίου), Μπανανά, Οικονόμου, Χατζισαφί, Κόρμπος (81' Ντουρμισάι), Σιώπης, Μασούντ, Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας (60' Λάμπρου), Γεσίλ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάκης Λεμονής):

Προτό, Φιγκέιρας, Σισέ, Νικολάου, Κούτρης, Ρομαό, Οτζίτζα Οφόε (64' Ταχτσίδης), Φορτούνης (88' Μποτία), Πάρντο, Σεμπά, Ανσαριφάρντ (75' Τζούρτζεβιτς).

Γκολ:

3' Σπιριντόνοβιτς, 83' πεν. Μασούντ, 84' Ντουρμισάι / 19' Σισέ, 37' & 45' Ανσαριφάρντ, 87' πεν. Φορτούνης

Κάρτες:

31' Μασούντ, 42' Γεσίλ, 87' Οικονόμου / 23' Οτζίτζα Οφόε, 64' Ρομαό, 68' Ταχτσίδης