top of page

Οι οπαδοί του Πανιωνίου κέρασαν τους οπαδούς του Εθνικού

Υπάρχει κι αυτό το ποδόσφαιρο: εν μέσω… λουκέτου στα γήπεδα της Super League, υπάρχουν ακόμη φίλαθλοι -και συγκεκριμένα οπαδοί του Πανιωνίου- που δείχνουν πως υπάρχει ελπίδα.

Πανιώνιος και Εθνικός ήρθαν αντιμέτωποι στη Νέα Σμύρνη για το ντέρμπι του τέταρτου ομίλους της Γ' Εθνικής σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 1-1. Στο γήπεδο βρέθηκε αρκετός κόσμος δημιουργώντας μια όμορφη ατμόσφαιρα η οποία συνδυάστηκε με έναν ωραίο αγωνιστικά αγώνα.

Η απόφαση της κυβέρνησης να κλείσει τα γήπεδα της Stoiximan Super League για (τουλάχιστον) δύο μήνες μετά τα τελευταία επεισόδια που είχαν ως αποτέλεσμα τον σοβαρό τραυματισμό ενός αστυνομικού, προκάλεσαν θλίψη στην πλειοψηφία των υγιών φιλάθλων.

Ένα περιστατικό όμως από το μεγάλο ντέρμπι του Πανιωνίου με τον Εθνικό την Κυριακή έρχεται να θυμίσει σε όλους ότι υπάρχει και το… άλλο, το «κανονικό» ποδόσφαιρο, με αγνούς φιλάθλους που το απολαμβάνουν χωρίς ακρότητες και μπορούν να συνυπάρξουν με φίλους άλλων ομάδων.

Στις κερκίδες του γηπέδου της Νέας Σμύρνης συνυπήρξαν 5.000 φίλοι του Πανιωνίου και άλλοι 200 του Εθνικού. Και όχι μόνο δεν έγινε το παραμικρό παρατράγουδο, αλλά απεναντίας υπήρξε μια σπουδαία χειρονομία από τους γηπεδούχους προς τους φιλοξενούμενους.

Στα αγωνιστικά η ομάδα του Πειραιά άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γεωργούση και ο Πανιώνιος δύο λεπτά μετά ισοφάρισε με αυτογκόλ του Κατσογιάννη.

Στο ημίχρονο όμως του αγώνα, οι οργανωμένοι οπαδοί του Πανιωνίου «Πάνθηρες» γέμισαν κασόνια με μπίρες και σνακ και πήγαν και τα πρόσφεραν στους φιλοξενούμενους οπαδούς του Εθνικού. Εκείνοι τους ευχαρίστησαν για την άριστη φιλοξενία και επιφυλάχθηκαν να απαντήσουν ανάλογα στο μέλλον.

Οι οπαδοί των δύο ομάδων συνέχισαν να τις υποστηρίζουν ως το τέλος, απόλαυσαν ένα πολύ όμορφο παιχνίδι που έληξε χωρίς νικητή (1-1) και παρά το υψηλό διακύβευμα, έφυγαν στο φινάλε ως φίλοι στέλνοντας ένα σπουδαίο μήνυμα σε όλους. Γιατί αυτό το ποδόσφαιρο θέλουμε και στο χέρι όλων μας είναι να το αποκτήσουμε κάποια στιγμή…